ŻELANE ZASADY




ŻELAZNE ZASADY:

Medy mają być tam gdzie potrzebne jest wsparcie i szybka reakcja.

Co ma robić:

- Flankować, zajeżdżać od tyłu

- wspierać w punktach wymagających wsparcia

- reagować na sytuację (zagrożenie bazy, artlerii, TDków)

- pomagać HTkom i TDkom w walce z szybkimi medami i/lub lekkimi maszynami

- w sytuacjach krytycznych robić za zwiadowcę

Czego ma unikać:

- Nie walczyć w pierwszej linii

- Nie liczyć na innych (w sytuacjach typu zagrożenie bazy czy tyłów)

- Nie Kampić

Medy są najbardziej elastyczną jednostką, od której wymaga się najwięcej.


HT nie są i nigdy być nie powinny zwiadowcami. Mają raczej słaby zasięg widzenia, a same są dość prostym celem do wypatrzenia.

Co ma robić:

- wiązać walką najgroźniejsze maszyny wroga

- stanowić pierwsza linię

Czego unikać:

- bawienia się w zwiadowcę


Co ma robić TD:

- wspierać pierwszą linie frontu

- kampić, chowac się

- zostać w drugiej linii

Czego nie robić:

- bawić się w zwiadowcę (nieliczne wyjątki od tej reguły)

- bawić się w HTka 

- bawić się w meda 


1. Nie daj się wymanewrować podczas pojedynków 1 na 1. Obracaj korpus czołgu razem z wieżą (co przyspiesza obrót celownika) do momentu, w którym ustawisz się do niego przodem. Zmusi go to do wykonania szerszego obrotu i wystawienia swojej słabszej stron, podczas gdy on będzie próbować przebić się przez Twój przedni, najmocniejszy pancerz.


2. Nie pozwól zajść się od słabiej opancerzonego tyłu. Gdy wiele wrogów próbuje Cię oskrzydlić bohaterską szarżą (patrz obrazek) zacznij cofać czołg, co da ci trochę czasu. Dzięki temu utrzymasz front pancerza obrócony w stronę wolniejszych czołgów ciężkich, czyli zazwyczaj poważniejszego zagrożenia. Pamiętaj, aby skoncentrować swoje ataki na jednym celu, dopóki nie jest on martwy (lub Ty nie jesteś).


3. Sam wybieraj sobie cele według stopnia zagrożenia, jakie stwarzają. Wolisz walczyć jako niszczyciel czołgów czy może czołg średni albo ciężki? Cokolwiek preferujesz, znaj swoje mocne i słabe strony. Na przykład jako czołg ciężki nie powinieneś tracić czasu na "łatwe fragi ", jeśli istnieje bardziej poważne zagrożenie, takie jak wrogie ciężkie czołgi czekające w krzaku lub za budynkiem. Tak samo czołgiem średnim nie marnuj pocisków na cel, jeżeli jesteś pewien, że go nie przebijesz. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy łatwo jest zniszczyć cel, który szpieguje pozycje dla artylerii wroga lub ciężki czołg, który przechwytuje twoją bazę - w obu przypadkach taki pojazd staje się właśnie największym zagrożeniem i powinien być Twoim głównym celem.

Używaj lepiej opancerzonych towarzyszy jako osłony, aby uniknąć zniszczenia, zwłaszcza przy wspieraniu ciężkich czołgów w walce z ciężkimi czołgami wroga. Pozostań żywym, bo tylko w takim stanie możesz zadawać obrażenia i wspierać swój zespół. Należy pamiętać o swoich "przyjaciołach" i, w razie potrzeby, nie blokować im drogi odwrotu.



4. Używaj głowy - jeżeli Twoi sojusznicy związują wroga walką wykorzystaj to i spróbuj zajść przeciwnika od flanki.


5. Pozostawaj w ruchu podczas walki. Stojące czołgi są łatwiejsze do trafienia. Stosuj taktykę stań-strzel-jedź-stań-strzel.... (szczególnie ważne na otwartych terenach)


6. Trzymaj się przy ścianach (jeśli to możliwe). Wyjeżdżając na otwartą przestrzeń narażasz się na trafienia przez przeciwnika. Jeśli sytuacja jest patowa (patrz obrazek) zamiast szarżować zwyczajnie ustaw się i czekaj na artylerie.



7. Uważaj na "czołgi przynęty", naucz się wykorzystywać je na swoją korzyść. Możesz zyskać na tym więcej niż się spodziewasz, jednak lepiej, abyś omijał takie miejsca.


8. Jeżeli jesteś na dole "łańcucha pokarmowego" i nie możesz się przez nic przebić (oprócz samego siebie), możesz używać swojego czołgu w charakterze osłony dla twoich sojuszników, którzy dysponują odpowiednią siłą ognia.


9. Nie narażaj się na zostanie celem dla kilku czołgów. Wykorzystuj budynki, wąskie gardła na mapie i inne przeszkody, by walczyć zawsze równocześnie tylko przeciwko 1 wrogowi.


10. Czołgi wspinające się na grzbiety wzgórz narażają słabą, spodnią część pancerza, i nie mogą do Ciebie strzelać. Nie pozwól im na zmianę tego położenia, tylko niszcz ich gąsienice, by byli bezradni i wystawieni na ostrzał, nie mając szans na odwrót.


11. Flankuj wroga - jego słabe boki i tył są bardziej podatne na ostrzał. Sprawdza się to najlepiej przeciwko ciężkim czołgom. Pojazdy te mają gruby pancerz od przodu, lżejszy na bokach i najcieńszy z tyłu. Szybkie średnie czołgi są w stanie zniszczyć silniejszy pojazd po prostu wymanewrowując go i strzelając w jego najsłabsze punkty, unikając jednocześnie ostrzału z powodu powolnego obracania się wieży czołgu ciężkiego. Jest to szczególnie skuteczne w pojedynkach jeden-na-jeden przy walce na otwartym terenie, gdzie jest trochę więcej miejsca.


12. Nie powalaj drzew! Daje to wrogowi możliwość odkrycia twojej pozycji.


13. Używaj ukształtowania terenu na swoja korzyść. Znajdź dobrą ochronę, taką jak budynek, kamień, wzgórza lub wraki. Wyjedź, strzel, a następnie ukryj się z powrotem za osłoną podczas przeładowania. W ten sposób można zadawać obrażenia i być chronionym, gdy nie masz pocisku.

Możesz zabezpieczyć się, strzelając we wroga na wzgórzu i nurkując w dół podczas przeładowania lub po prostu stać. Kadłub czołgu znajduje się poniżej linii grzbietu i tylko twoja wieża jest narażona na wrogi ostrzał.